Türkiye’nin en saygın girişimcilerinden ve iş insanlarından biri olarak anılan Nevzat Özgörkey 1924 yılında İzmir’de doğmuştur. İş hayatına çok genç yaşlarda motor ithalatı ticareti ile başlamış, daha sonra uzun yıllar Milangaz’ın Ege ve Akdeniz distribütörlüğünü yapmıştır. Ayrıca, Ege Biracılık’ın kurucularından olan Nevzat Özgörkey, uzun yıllar Efes Pilsen Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Ortakları ile birlikte 1967 yılında Coca- Cola’nın İzmir tesislerini İmbat Meşrubat Sanayi adı altında kurmuş ve bugünkü adıyla Coca-Cola İçecek şirketlerinin temellerini atmıştır.

1982 yılında Antalya’da, 1986’de İzmir Kemalpaşa’da, 1990’da Işıkkent’te, 1992 – 1993’de Romanya’da iki tane olmak üzere 6 fabrikayı devreye sokarak Coca-Cola’nın 1968 – 1998 yılları arasında tüm Ege ve Akdeniz Operasyonlarını yürüten şirketlerde Başkan Vekili görevini üstlenmiştir.

Ayrıca, 1992’de plastik enjeksiyon ve 1993’te bugünkü adıyla Anadolu Etap’ın temellerini oluşturan meyve suyu konsantresi yatırımlarını hayata geçirmiştir.

İzmir Atlıspor kulübünün kurucu üyelerindendir.

1997 yılında çocukları Cemal ve Armağan Özgörkey ile beraber sermayesinin tamamı Nevzat Özgörkey ailesine ait olan Özgörkey Holding A.Ş.’yi kurmuştur.

DİĞER KURUMSAL ALT SAYFALARI